„Берое“ елиминира „Черно море“ с 5:3 след дузпи и е на полуфинал за Купата на България

„Берое“ и „Черно море“ изиграха тежък 120-минутен четвъртфинален двубой за Купата на България, но в крайна сметка възпитаниците на Петър Хубчев се наградиха с успеха след изпълнение на дузпи, завършили 5:3. „Беройци“ бяха по-активни през всичките два часа игрово време на терена, но малшансът лиши „заралии“ от възможността да се поздравят с победата в редовното време. При изпълняването на дузпите

ПО ПЪТЯ КЪМ КУПАТА ДОСЕГА

В турнира досега „беройци“ като гости надделяха категорично с 4:0 на „Светкавица“ (Търговище) в 1/16 финалния двубой, а месец по-късно отстраниха и втородивизионния „Банско“ с 3:1 в среща, играна в Стара Загора.

ПОВЕЧЕ БОРБА, НО И ГОЛОВИ СИТУАЦИИ ЗА „БЕРОЕ“

В 3-ата минута Веселин Пенев бе изведен на стрелкова позиция вляво по фланга, но страничният арбитър маркира засада.

В 11-ата минута Веселин Пенев центрира от фаул от дълбочина, но Георги Китанов надскочи Венцислав Василев в малкото наказателно поле и улови топката без проблеми.

Две минути след това Том получи кълбото на границата на наказателното поле, но там бе притеснен от отбраната на гостите и изгуби топката.

В 16-ата минута многоходова акция от страна на „беройци“ завърши с пас на Том към Исмаил Иса, който нанасе директен удар от дъгата на наказателното поле, но Георги Китанов улови.

Четири минути по-късно Спас Делев бе маркиран в положение на несъществуваща засада, след като получи топката в наказателното поле на „Черно море“.

ИЗРАВНЯВАНЕ НА ИГРАТА И РАЗМЕНЕНИ АТАКИ

В 22-ата минута Спас Делев проби отдясно и центрира в пеналта, но там липсваше играч в изгодна позиция, който да играе с кълбото.

Две минути след това Спас Делев центрира от ъглов удар в наказателното поле на „Черно море“, но отбраната на гостите се справи бързо в ситуацията и изби.

В ответната атака Траян Траянов засече центрирана в наказателното поле топка, но я изпрати покрай целта.

В 27-ата минута Георги Божилов центрира в наказателното поле на гостите, а Том засече кълбото с глава, но бе неточен.

Две минути по-късно Бекир Расим центрира от пряк свободен удар, изпращайки топката в малкото наказателно поле, където Матиас Курьор засече кълбото с крак, но го изпрати на около метър встрани от вратата.

В 40-ата минута при изпълнение на пряк свободен удар Веселин Пенев съобразително намери непокрития Спас Делев, който стреля от границата на пеналта, но Георги Китанов блокира успешно, а впоследствие отбраната на гостите се справи бързо и изчисти.

Четири минути след това Спас Делев комбинира с Веселин Пенев от ъглов удар, а впоследствие центрираната топка бе засечена с глава от Иво Иванов, но защитата на „Черно море“ изчисти кълбото. То попадна в Георги Динков, който нанасе удар от 20 метра, но Георги Китанов улови.

БОРБА И РАВНОСТОЙНА ИГРА И СЛЕД ПОЧИВКАТА

Две минути след подновяването на играта Тодор Паланков стреля от границата на наказателното поле, но бе неточен.

В 53-ата минута Том получи топката пред наказателното поле и стреля директно оттам, но Георги Китанов улови.

Шест минути след това многоходова атака на „беройци“ завърши с изстрел на Георги Божилов от средна дистанция, но не намери рамката на вратата.

В 63-ата минута Илко Пиргов изпрати топката в половината на „Черно море“, където Георги Божилов по перфектен начин предостави кълбото на Исмаил Иса, който излезе на директна стрелкова позиция, но късмет не достигна на тарана да насочи топката към рамката на вратата.

ПЪРВИ СЕРИОЗНИ ОПАСНОСТИ И ЗА „ЧЕРНО МОРЕ“

В ответната атака Матиас Курьор и Педро Еуженио достигнаха в непосредствена близост до вратата на Илко Пиргов, но защитата на „Берое“ изчисти, преди да бъде нанесен удар по посока на целта.

Минута по-късно Даниел Георгиев центрира в наказателното поле на „Берое“, където Траян Траянов засече с глава, но Илко Пиргов улови хладнокръвно.

В 68-ата минута Бекир Расим центрира от фаул, но Илко Пиргов бе неприкосновен в наказателното поле и улови.

Три минути след това Бекир Расим центрира от пряк свободен удар, заложен в непосредствена близост до ъгъла на наказателното поле, но защитата на „беройци“ предотврати опасност.

СИЛНИ МИНУТИ И ЗА „БЕРОЙЦИ“

В 73-ата минута Неманя Милисавлевич центрира в наказателното поле, където Георги Божилов засече с глава, но бе крайно неточен.

Две минути след това Спас Делев центрира от пряк свободен удар в наказателното поле на „моряците“, където Елиаш засече топката с глава, но я изпрати високо над целта.

В 80-ата минута Спас Делев получи топката на границата на наказателното поле, но я предоставя на Неманя Милисавлевич, който стреля директно от 20 метра, но кълбото срещна десния страничен стълб на вратата.

В последната 90-а минута Симеон Райков стреля директно от пряк свободен удар, заложен на 35 метра от целта, но бе неточен.

В добавеното време Исмаил Иса стреля от ъгъла на наказателното поле, но Георги Китанов улови.

„ЗЕЛЕНО-БЕЛИТЕ“ ПО-АКТИВНИ И В ПРОДЪЛЖЕНИЯТА

В 94-ата минута Спас Делев центрира от пряк свободен удар, но ниско и отбраната на „Черно море“ изчисти без особени затруднения.

Пет минути по-късно Спас Делев стреля директно от пряк свободен удар, заложен на дъгата на наказателното поле, но Георги Китанов плонжира и улови.

В 111-ата минута плътен изстрел на Венелин Филипов от средна дистанция премина на около метър над целта.

Три минути по-късно силен удар на Спас Делев от дъгата на пеналта бе уловен от Георги Китанов.

ДУЗПИТЕ

При дузпите нервите на „беройци“ бяха по-силни и успяха да реализират и петте си възможности чрез Георги Динков, Иво Иванов, Станислав Костов, Исмаил Иса, а по традиция Елиаш да Силва сложи точка на спора. За „моряците“ пък бяха точни единствено Стенио Дос Сантос, Бекир Расим и Педро Еуженио, а фатално за гостите бе изпълнението на резервата Марчин Буркхардт, чийто удар бе отразен от Илко Пиргов.

В СЛЕДВАЩИЯ МАЧ

„Берое“ гостува на „Локомотив“ (Пловдив) в двубой от XX кръг на първенството. Срещата ще се състои в неделя и е с начален час 16:15.

СТАТИСТИКАТА

„Берое“ (Стара Загора) – „Черно море“ (Варна) 5:3
голмайстори: при дузпите: 1:0 Георги Динков – точен, 1:1 Стенио Дос Сантос – точен, 2:1 Иво Иванов – точен, 2:1 Марчин Буркхардт – пропуск, Илко Пиргов спасява, 3:1 Станислав Костов – точен, 3:2 Бекир Расим – точен, 4:2 Исмаил Иса – точен, 4:3 Педро Еуженио – точен, 5:3 Елиаш да Силва – точен
„Берое“: 23. Илко Пиргов, 3. Владимир Зафиров (90′ + 2′ – 9. Станислав Костов), 6. Иво Иванов (к), 10. Исмаил Иса, 14. Георги Божилов (79′ – 4. Венелин Филипов), 15. Георги Динков, 21. Елиаш да Силва, 24. Венцислав Василев, 28. Веселин Пенев, 70. Евертон Джилио-Том (55′ – 20. Неманя Милисавлевич), 77. Спас Делев; неизползвани резерви: 22. Благой Макенджиев, 16. Кирил Личев, 17. Иван Коконов, 73. Стивън Петков; старши треньор: Петър Хубчев
„Черно море“: 33. Георги Китанов – 3. Даниел Георгиев, 6. Мамуту Кулибали, 15. Траян Траянов, 4. Михаил Венков (к) – 84. Тодор Паланков, 10. Марк Клок – 7. Бекир Расим, 70. Педро Еуженио, 77. Андреас Васев (86′ – 13. Симеон Райков) – 19. Матиас Курьор; неизползвани резерви: 40. Александър Чанович, 11. Живко Петков, 17. Мартин Костадинов, 18. Марчин Букрхардт, 8. Стенио Дос Сантос, 14. Хуан Вареа; старши треньор: Никола Спасов
жълти картони: Исмаил Иса (39′ – реплика), Спас Делев (70′ – груб фаул) [„Берое“]; Тодор Паланков (33′ – груб фаул), Даниел Георгиев (37′ – груб фаул), Марк Клок (39′ – груб фаул), Бекир Расим (79′ – груб фаул), Траян Траянов (97′ – груб фаул), Марчин Буркхардт (116′ – груб фаул) [„Черно море“]
червени картони: Спас Делев (118′ – втори жълт картон за нарушение) [„Берое“]
главен съдия: Георги Кабаков (Пловдив)
асистент-съдии: Атанас Бозев (Пловдив), Румен Иванов (Смолян)
четвърти съдия: Георги Йорданов (Габрово)
делегат на БФС: Димитър Димитров (Русе)
съдийски наблюдател: Петър Петров (Велико Търново)