Picture of Румен Георгиев
Румен Георгиев
Главен редактор
Славия - Берое

„Берое“ победи с 2:1 „Славия“ като направи пълен обрат на Националния стадион „Васил Левски“ в София. „Белите“ поведоха още във втората минута чрез Сердер Сердеров, възползвайки се от грешка в отбраната на старозагорци. „Беройци“ обаче взеха инициативата и напълно заслужено направиха пълен обрат с голове на Александър Василев в 15-ата и Георги Божилов в 52-ата минута на срещата. В 88-ата минута Абуд Омар от „Славия“ получи втори жълт и съответно червен картон.

СЪСТАВИТЕ

В отстъствието на Радослав Кирилов, който претърпя операция и Атанас Зехиров, който започна едва през тази седмица равностойни занимания със съотбирниците си след контузия, както и на изтърпяващия наказание от миналата година Ерик Почански, „Берое“ започна с по-наситена средна линия с Кохей Като, Васил Панайотов и Том. По крилата действаха Неманя Милисавлевич и Александър Василев, на върха на атаката Божилов, а в защита Венцислав Василев, Иво Иванов, Илия Миланов и Веселин Пенев.

РАНЕН ГОЛ ЗА „СЛАВИЯ“

Двубоят започна лошо за „Берое“. Още във втората минута след грешка в защитата Сердер Сердеров излезе сам срещу Макенджиев и успя да го преодолее, вкарвайки топката в мрежата за 1:0.

След ранния гол на „белите“ постепенно беройци овладяха владението на топката на терена и взеха инициативата, а резултатът от това не закъсня.

В 4-ата минута Георги Божилов изведе отлично Кохей Като зад гърба на отбраната, но Марио Кирев излезе с решаваща намеса и предотврати гол в своята врата.

Минута след това след центриране от корнер на домакините Иво Иванов се намеси решително в пеналта предотвратявайки удар на Борислав Балджийски от добра позиция.

В 10-ата минута Неманя Милисавлевич центрира в наказателното поле на домакините, където Венцислав Василев засече с глава, но бе неточен.

В 14-ата минута Кохей Като се пребори за една топка в пеналта и намери Неманя Милисавлевич, който центрира добре, но защитник в бяло изби в корнер пред погледа на Георги Божилов.

„БЕРОЕ“ ИЗРАВНЯВА

След изпълнението на корнера Том опита да шутира, но ударът му бе блокиран. Топката попадна в Александър Василев на 4-5 метра пред наказателното поле и той отправи страхотен удар по диагонала, изравнявайки за 1:1.

В 17-ата минута Георги Йомов нахлу в пеналта на гостите и се опита да изпроси дузпа, но такава нямаше.

Божидар Васев шутира от пряк свободен удар в 21-ата минута, но прати топката право в стената.

Две минути по-късно Том центрира от корнер, но беройци не успяха да оползотворят възможността.

В 24-ата минута Георги Божилов проби по лявото крило и центрира в пеналта, където Кохей Като засече топката с глава, но бе неточен.

ПРОПУСК НА ПРАЗНА ВРАТА

В 27-ата минута се откри страхотна възможност пред „Берое“. Неманя Милисавлевич намери Веселин Пенев зад гърба на отбраната. Марио Кирев излезе напред да го пресреща, но защитникът пусна топката успоредно на голлинията, където Кохей Като се измъкваше на опразнената врата, но се подхлъзна и засече падайки на земята. Топката обаче не попадна в мрежата, а мина покрай вратата.

Минута по-късно Неманя Милисавлевич стреля от дистанция, но топката излезе в аут.

В 30-ата минута „Берое“ организира страхотна контраатака, при която Александър Василев бе съборен пред наказателното поле. Неманя Милисавлевич стреля два пъти, но и двата пъти в стената.

В 33-ата минута Кохей Като бе намерен по левия фланг от Неманя Милисавлевич. Японецът центрира в пеналта, но там Петко Христов изчисти пред погледа на Божилов.

Венцислав Василев намери Георги Божилов с дълъг пас в 35-ата минута. Нападателят центрира от въздуха, но Кохей Като бе изостанал.

В 39-ата минута Омар Абуд стреля от пряк свободен удар, но не намери целта.

Две минути по-късно Том намери Александър Василев в пеналта, но той бе преборен от Александър Бранеков, който отне.

В 51-ата минута Венци Василев проби по дясното крило и намери Милисавлевич на границата на пеналта. Събринът стреля чудесно, но Кирев се намеси и изби в корнер с върха на пръстите си.

ПЪЛЕН ОБРАТ ЗА „БЕРОЕ“

В 52-ата минута Том центрира топката от корнер, Веселин Пенев прескочи и Георги Божилов реализира от непосредствена близост – 1:2.

В 54-ата минута Опасност пред Макенджиев. След центриране топката попадна у Георги Йомов, който стреля от непосредствена близост, но стражът на „Берое“ улови.

Три минути по-късно Александър Василев намери Том зад отбраната, но ударът на бразилеца бе блокиран.

В 58-ата минута Неманя Милисавлевич центрира от фаул, а Иво Иванов засече с глава. Марио Кирев обаче улови.

Вратарят на „белите“ можеше да сгреши фатално в 60-ата минута, но Георги Божилов не успя да намери Кохей Като на чиста позиция.

Малко след това влезлият като резерва Евгений Тюкалов стреля от дъгата на наказателното поле, но топката премина над вратата.

В 65-ата мунута Ивайло Димитров стреля от пряк свободен удар, но право в стената.

Божидар Васев центрира от фаул в 77-ата минута, но Благой Макенджиев улови.

Контраатака за „Берое“ в 85-ата минута завърши с удар на Васил Панайотов, но топката мина над вратата пазена от Кирев.

„СЛАВИЯ“ ОСТАВА С ЧОВЕК ПО-МАЛКО

В 88-ата минута Абуд Омар получи втори жълт картон за груб фаул в собствената половина и остави домакините с човек по-малко до края на мача.

Александър Колев се размина с няколко сантиметра в 89-ата минута и не успя да засече центрирана от Педрито в наказателното поле топка.

Малко след това Божидар Васев бе намерен на изгодна позиция и стреля силно, но топката срещна напречната греда.

Във втората добавена минута Александър Колев намери Александър Василев на дъгата пред наказателното поле, който стреля без подготовка, но след рикошет в бранител топката излезе в ъглов удар на сантиметри от рамката.

СЛЕДВАЩИЯТ МАЧ

В следващия кръг „Берое“ приема под Аязмото отборът от кв. Кольо Ганчево „Верея“. Мачът е на 6 август (събота) от 19 часа.

СТАТИСТИКАТА

„Славия 1913“ (София) – „Берое“ (Стара Загора) 1:2
голмайстори: 1:0 Сердер Сердеров 2′, 1:1 Александър Василев 15′, 1:2 Георги Божилов 52′
„Славия“: 12. Марио Кирев (к), 6. Александър Бранеков, 7. Борислав Балджийски (59′ – 18. Евгений Тюкалов), 8. Божидар Васев, 9. Сердер Сердеров, 11. Георги Пашов, 14. Ивайло Димитров (66′ – 19. Калоян Кръстев), 15. Петко Христов, 27. Емил Мартинов, 35. Георги Йомов, 66. Абуд Омар; неизползвани резерви: 1. Георги Петков, 2. Димитър Буров, 4. Андреа Христов, 10. Янис Карабельов, 71. Емил Стоев; старши треньор: Александър Тарханов
„Берое“: 22. Благой Макенджиев – 21. Венцислав Василев, 71. Илия Миланов, 6. Иво Иванов (к), 28. Веселин Пенев – 33. Том (76′ – 7. Александър Колев), 8. Васил Панайотов – 11. Неманя Милисавлевич (83′ – 17. Педрито), 4. Кохей Като (90’+2′ – 10. Станислав Дрянов), 19. Александър Василев – 14. Георги Божилов; неизползвани резерви: 1. Михаил Михайлов, 13. Емин Ахмед, 15. Георги Динков, 24. Христофор Хубчев; старши треньор: Александър Димитров
жълти картони: Абуд Омар (68′ – груб фаул), Абуд Омар (88′ – груб фаул), Петко Христов (90′ – груб фаул) [„Славия“] Кохей Като (49′ – груб фаул), Венцислав Василев (57′ – спречкване), Александър Василев (72′ – груб фаул) [„Берое“]
червени картони: Абуд Омар (88′ – втори жълт картон) [„Славия“]
главен съдия: Георги Кабаков (Пловдив)
асистент съдии: Тони Пандарски (Пловдив), Пламен Хинков (Ловеч)
допълнителни асистент съдии: Станислав Ставров (Велико Търново), Боян Славков (Пловдив)
четвърти съдия: Илиян Капарашев (Велико Търново)