„Берое“ прегази с 3:1 „Ботев“ в Пловдив

Picture of Румен Георгиев
Румен Георгиев
Главен редактор

„Берое“ изигра един от най-силните си мачове като гост през настоящия сезон, след като днес надигра категорично и победи с 1:3 състава на „Ботев“ (Пловдив) на един от най-трудните стадиони за игра в България – на клубната спортна база в Коматево. С убедително представяне за поредна среща се отличи Георги Андонов, който откри и резултата за „заралии“ в края на първото полувреме, Елиаш покачи на 0:2 в средата на втората част, а окончателната точка на спора постави Атанас Зехиров с рядко срещано по българските терени попадение в края на редовното време – 0:3. Домакините от „Ботев“ все пак отбелязаха почетно попадение в самия край на срещата, реализирано от Божидар Васев.

ИЗХОДНА ПОЗИЦИЯ

Преди днешния двубой „Берое“ бе с актив от 23 точки, заемайки четвърта позиция, а „канарчетата“ бяха с 15 пункта, на осмо място.

СЪСТАВЪТ

Старши треньорът Петър Хубчев направи само една промяна в титулярния си състав спрямо предходния двубой срещу „Черно море“, като сред стартовите 11 днес бе Владимир Зафиров за сметка на Венцислав Василев.

СИЛНО ПРЕДСТАВЯНЕ ЗА „БЕРОЕ“ В НАЧАЛОТО

В 4-ата минута стражът на „Берое“ Благой Макенджиев се отличи с добра намеса, боксирайки центриране на Николас Варела в наказателното поле.

Секунди по-късно Спас Делев съумя да отнеме кълбото от краката на Рахави Кифуети, напредна няколко метра, за да навлезе в наказателното поле, но удар не последва, тъй като Даниел Златков успя да спре устрема му.

В 9-ата минута Георги Андонов потърси Спас Делев в наказателното поле, а той от своя страна се опита да подаде на намиращия се в изгодна позиция Неманя Милисавлевич, но Даниел Златков отново спря атаката за „беройци“.

Пет минути след това при бързо организирана атака от страна на „заралии“ Атанас Зехиров бе изведен по десния фланг от Георги Андонов, но след последвалото центриране кълбото бе уловено от Виктор Голас. Така вратарят предотврати възможността топката да достигне до Спас Делев.

ИЗРАВНЕНИ СИЛИ И ГРЕДА ЗА „БЕРОЕ“

В 19-ата минута стражът на „Берое“ Благой Макенджиев на три пъти се намеси с отлични спасявания, като в първата ситуация той бе принуден да отрази последователно центриране на Николас Варела и удар на Александър Колев, а секунди по-късно парира и изстрел на Лъчезар Балтанов.

Две минути след това Спас Делев изпълни пряк свободен удар, но отбраната на „Ботев“ успя да изчисти.

В 27-ата минута Николас Варела центрира от фаул, но в наказателното поле на „Берое“ липсваше играч на домакините, които да отиграе ситуацията, и топката напусна пределите на терена в аут.

Спас Делев се нагърби с изпълнението на пряк свободен удар в 34-ата минута, но топката намери директно напречната греда на пазената от Виктор Голас врата.

БЕЗУПРЕЧЕН АНДОНОВ В ПОРЕДЕН МАЧ

Три минути по-късно при изпълнение на пряк свободен удар топката попадна в намиращия се в пеналта Георги Андонов, който стреля към вратата, но след рикошет кълбото напусна пределите на терена в ъглов удар, изпълнен впоследствие от Георги Динков, но отбраната на „Ботев“ успя да изчисти.

В 42-ата минута „беройци“ съумяха да излязат напред в резултата. Георги Андонов се нагърби с изпълнението на пряк свободен удар и с отличен изстрел изпрати топката в мрежата за 0:1.

Две минути след това Серкан Юсеин стреля от пряк свободен удар, но бе неточен.

УБЕДИТЕЛЕН „БЕРОЕ“ И СЛЕД ПОЧИВКАТА

Две минути след подновяването на играта Стивън Петков стреля директно по посока на вратата, но Виктор Голас успя да избие.

В 52-ата минута отново той имаше възможност да отправи удар към вратата, след като получи топката от Спас Делев, но този път защитата на „Ботев“ предотврати опасност.

Две минути по-късно при многоходова акция от страна на „беройци“ Атанас Зехиров надхитри Лазар Марин, за да се освободи от него и да центрира в наказателното поле, където в главно действащо лице се превърна отново Стивън Петков, отиграл ситуацията с глава, но бе неточен.

В 57-ата минута добра атака за „Берое“, преминала през Спас Делев, Стивън Петков и Георги Андонов, завърши без последвал изстрел към вратата.

ПЪРВИ РЕАЛНИ ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ДОМАКИНИТЕ

В 64-ата минута Александър Колев бе намерен в наказателното поле на „Берое“ и стреля към вратата на Благой Макенджиев, който, обаче, се намеси по отличен начин и улови.

Две минути след това Милен Гамаков стреля опасно от далечна дистанция, но след рикошет в тялото на бранител на „Берое“ топката напусна пределите на терена в ъглов удар.

В 69-ата минута добър пробив през центъра на терена на Неманя Милисавлевич завърши и с удар от негова страна, но топката попадна директно в ръцете на Виктор Голас.

Три минути по-късно Георги Андонов пробва късмета си от далечна дистанция, но след рикошет топката излезе в корнер.

ДВОЙНА ПРЕДНИНА ЗА ПОДПЕЧАТВАНЕ НА УСПЕХА

В 73-ата минута „беройци“ успяха да удвоят преднината си, като на практика решиха и изхода на днешния сблъсък. Спас Делев центрира в наказателното поле, където измежду всички най-добре пласиран бе бразилецът Елиаш, който с глава изпрати кълбото във вратата на домакините за 0:2.

Георги Андонов стреля от далечна дистанция в 81-ата минута, но бе неточен.

Току-що влезлият в игра Наско Милев центрира в наказателното поле на „Берое“, където Александър Колев съумя да засече топката с глава, ала кълбото намери напречната греда.

…НО СЯКАШ НИЩО НЕ БЕ ПРИКЛЮЧИЛО – 0:3

В 84-ата минута Атанас Зехиров буквално съкруши „канарчетата“ с уникалното си отиграване. След като открадна топката в центъра на терена, външният защитник пробяга сам разстоянието до пеналта на „Ботев“, за да нанесе решаващия удар – 0:3.

В добавеното време на двубоя Игор Джоман и Атанас Зехиров имаха страхотни възможности за попадение, но малшансът и добрата намеса на домакините предотврати нов гол.

В самия край и на добавеното време Божидар Васев получи топката в наказателното поле на „Берое“ и със силен удар отбеляза и почетното попадение за „канарчетата“ – 1:3.

СЛЕД ДВУБОЯ

„Берое“ се изкачи до трета позиция в класирането и след 15 изиграни срещи е с актив от 26 точки, изпреварвайки шампиона „Лудогорец“.

В СЛЕДВАЩИЯ МАЧ

„Берое“ се изправя срещу „Литекс“ на 21-и ноември, събота, а срещата е с начален час 16:30.

„Ботев“ (Пловдив) – „Берое“ (Стара Загора) 1:3
голмайстори: 0:1 Георги Андонов 42′, 0:2 Елиаш 73′, 0:3 Атанас Зехиров 84′, 1:3 Божидар Васев 90’+4′
„Ботев“: 1. Виктор Голас – 11. Йордан Христов, 6. Даниел Златков, 22. Пламен Николов, 24. Лазар Марин – 88. Милен Гамаков, 17. Лъчезар Балтанов (к) – 10. Серкан Юсеин (58′ – 8. Божидар Васев), 20. Николас Варела (58′ – 96. Даниел Генов), 91. Рахави Кифуети (79′ – 45. Наско Милев) – 9. Александър Колев; неизползвани резерви: 84. Валентин Галев, 4. Владимир Айтов, 18. Радослав Терзиев, 28. Филип Филипов; старши треньор: Ермин Шиляк
„Берое“: 22. Благой Макенджиев – 28. Веселин Пенев, 3. Владимир Зафиров, 6. Иво Иванов (к), 18. Атанас Зехиров – 15. Георги Динков, 21. Елиаш – 20. Неманя Милисавлевич (76′ – 14. Георги Божилов), 73. Стивън Петков (59′ – 27. Игор Джоман), 7. Георги Андонов (85′ – 10. Исмаил Иса) – 77. Спас Делев; неизползвани резерви: 23. Илко Пиргов, 4. Венелин Филипов, 24. Венцислав Василев, 11. Антон Огнянов; старши треньор: Петър Хубчев
жълти картони: Пламен Николов (33′ – спречкване), Милен Гамаков (36′ – груб фаул), Даниел Златков (40′ – нарушение) [„Ботев“] Веселин Пенев (30′ – груб фаул), Иво Иванов (33′ – спречкване), Георги Динков (72′ – задържане), Елиаш (90′ + 3′ – нарушение) [„Берое“]
главен съдия: Стефан Апостолов (Симитли)
асистент-съдии: Веселин Мишев (София), Андрей Николов (Плевен)
допълнителни асистент-съдии: Мартин Александров (София), Валентин Железов (Бургас)
четвърти съдия: Дениз Соколов (София)
делегат на БФС: Красимир Кръстев (Сливен)
съдийски наблюдател: Димитър Костов (Бургас)