„Берое“ завърши сезона с победа с 2:1 над „Левски“ в Стара Загора

Picture of Румен Георгиев
Румен Георгиев
Главен редактор
Берое - Левски

„Берое“ завърши сезон 2015/16 с красива и убедителна победа над състава на сребърните медалисти „Левски“ с 2:1 днес, в двубой от последния XXXVI кръг на родния шампионат. „Заралии“ бяха по-активният отбор на терена, създавайки по-интересните положения пред една от двете врати, но въпреки силното си представяне през всичките 90 минути допуснаха попадение в 29-ата минута дело на Георги Костадинов. След почивката възпитаниците на Пламен Липенски заиграха на още по-високи обороти въпреки усилното и тежко време в Стара Загора и заслужено стигнаха до обрата благодарение на попаденията на Елиаш да Силва и капитана Иво Иванов.

Непосредствено преди двубоя с признателни плакети за принос за развитието на българския футбол получиха асистент-арбитрите Георги Ковачев и Милен Станев, съответно с 95 и 56 мача, и съдийският наблюдател Дидо Момиров.

„БЕРОЙЦИ“ В АТАКА ОТ САМОТО НАЧАЛО

В 6-ата минута Евертон Джилио-Том получи извеждащо подаване по въздух, но топката бе прекалено бърза и попадна директно в ръцете на Боян Йоргачевич.

Три минути по-късно Иво Иванов проби по левия фланг и намери отлично откъсващия се от отбраната на гостите Исмаил Иса, но той бе блокиран от двама защитници на „Левски“ и последвалият му удар бе париран в ъглов удар.

В 15-ата минута при заучено изпълнение на пряк свободен удар топката се озова в Георги Божилов, който шутира диагонално към целта, но стражът Боян Йоргачевич изби.

„ЛЕВСКИ“ ОТВРЪЩА НА АТАКИТЕ И ГОЛ

В ответната атака Франсис Нар напредна през центъра на атаката и стреля от дъгата на пеналта, но топката премина на сантиметри встрани от рамката на вратата.

В 21-ата минута Мехди Бурабия стреля от 20 метра, но бе неточен.

Три минути след това Мики Орачев центрира в наказателното поле на „Берое“, но Илко Пиргов улови сигурно.

В 26-ата минута Исмаил Иса засече с глава центрирана в наказателното поле топка, но бе крайно неточен.

В 29-ата минута гостите излязоха напред в резултата, след като Франсис Нар центрира от корнер в малкото наказателно поле на „Берое“, където отлично пласиран бе Георги Костадинов, за да засече топката с глава и да я вкара в мрежата на Илко Пиргов за 0:1.

НОВИ „БЕРОЙСКИ“ ВЪЗМОЖНОСТИ В КРАЯ НА ПЪРВАТА ЧАСТ

Пет минути по-късно Том центрира от ъглов удар в наказателното поле на „сините“, но отбраната на „сините“ изчиства, макар и Веселин Минев да бе играл с ръка в ситуацията.

В продължението на първата част Веселин Пенев получи топката от Елиаш в малкото наказателно поле, но последвалият му удар бе неточен.

След точно час игра при многоходова акция от страна на „Берое“ Том центрира идеално към Елиаш, който засече топката с глава, но я изпрати на сантиметри покрай целта.

САМО 4 МИНУТИ ЗА ПЪЛНИЯ ОБРАТ СРЕЩУ „ЛЕВСКИ“

В 64-ата минута Елиаш да Силва отново доказа, че е изкусен майстор на попаденията с глава, след като и този безупречно засече центрирана от Иво Иванов топка в наказателно поле, изпращайки я директно в мрежата на Боян Йоргачевич.

Едва още четири минути бяха необходими за „беройци“ да обърнат резултата в своя полза, като в 68-ата минута Том центрира от ъглов удар в наказателното поле, а там над всички бе извисен капитанът Иво Иванов, за да засече кълбото с глава и да го изпрати във вратата на Боян Йоргачевич за 2:1.

В 74-ата минута Том центрира от пряк свободен удар, заложен диагонално на 24 метра от целта, но Боян Йоргачевич улови без проблеми.

В последната минута на редовното време Венцислав Христов получи центрирана от пряк свободен удар топка в малкото наказателно поле, но своевременната намеса на Илко Пиргов преотврати по-сериозна опасност.

До края на срещата темпото на игра се забави, като притежанието на топката бе предимно в центъра на терена и рядко се стигаше до чисто голово положения пред някоя от двете врати.

В КРАЯ НА СЕЗОНА

„Берое“ завършва шампионата на трета позиция с актив от 53 точки, записвайки 14 победи, 11 равенства и 7 загуби в 32-те срещи, изиграни през настоящата кампания.

От утре отборът излиза в заслужена почивка, като датата на първата тренировка ще бъде обявена първо в официалния сайт на клуба beroe.bg през предстоящата седмица.

СТАТИСТИКАТА

„Берое“ (Стара Загора) – „Левски“ (София) 2:1
голмайстори: 0:1 Георги Костадинов 29′, 1:1 Елиаш да Силва 64′, 2:1 Иво Иванов 68′
„Берое“: 23. Илко Пиргов, 6. Иво Иванов (к), 7. Георги Андонов, 10. Исмаил Иса, 13. Емин Ахмед (46′ – 17. Педро Маркеш), 14. Георги Божилов (46′ – 9. Станислав Костов), 21. Елиаш да Силва, 24. Венцислав Василев, 27. Игор Джоман, 28. Веселин Пенев, 70. Евертон Джилио-Том; неизползвани резерви: 22. Благой Макенджиев, 15. Георги Динков, 16. Ивайло Ангелов, 19. Ивелин Илиев; старши треньор: Пламен Липенски
„Левски“: 29. Боян Йоргачевич, 2. Срджиан Лучин, 4. Мики Орачев (72′ – 20. Галин Ташев), 7. Франсис Нар, 8. Джереми де Нойер, 11. Джъстин Менголо (57′ – 91. Венцислав Христов), 14. Веселин Минев (к), 17. Бабатунде Адениджи (84′ – 18. Борислав Цонев), 25. Александър Александров, 27. Мехди Бурабия, 70. Георги Костадинов; неизползвани резерви: 24. Александър Любенов, 12. Божидар Краев, 30. Максимилиан Карнер, 99. Станислав Иванов; старши треньор: Люпко Петрович
жълти картони: Емин Ахмед (41′ – жълт картон), Станислав Костов (90′ + 2′ – бавене на играта) [„Берое“]; Александър Александров (52′ – нарушение), Георги Костадинов (75′ – нарушение) [„Левски“]
главен съдия: Драгомир Драганов (Варна)
асистент-съдии: Георги Ковачев (Поморие), Милен Станев (Варна)
допълнителни асистент-съдии: Георги Давидов (Велико Търново), Георги Гинчев (Велико Търново)
четвърти съдия: Димо Вълчев (Варна)
делегат на БФС: Красимир Кръстев (Сливен)
съдийски наблюдател: Димо Момиров (Варна)