• 10.06.2013
  • /
  • Новини

Летния сезон е пожароопасен – превенция и мерки срещу пожари

Picture of Румен Георгиев
Румен Георгиев
Главен редактор

Основните причини за възникването на пожарите е човешка небрежност: в 1 % от случаите горските пожари се причиняват от мълнии, а в останалите 99 % причина за огнените бедствия е човешка дейност, било небрежност или умишлени действия, сочи статистиката.

Превенция и мерки за обезопасяване на горите и земеделски площи от пожари:

Забранява се паленето на открит огън и извършване на огневи работи на разстояние по-малко от 100 м от границите на горските територии. Санкциите за нарушителите са в размер от 100 до 1 000. По време на пожароопасния сезон се забранява още изхвърлянето на горими отпадъци, които трябва да се депонират само на определените за целта места. Абсолютно забранено е „паленето на стърнища“, паленето на огън на открито във ветровито време, забранено е изхвърлянето на фасове и на стъклени бутилки, които могат да имат ефекта на лупа.

Физическите лица, преминаващи или пребиваващи в горските територии е задължително да спазват правилата за пожарна безопасност в тях.

Изгарянето на растителни или други отпадъци, особено при наличието на вятър, крие сериозна пожарна опасност и нерядко води до сериозни огнени бедствия.

Не палете огън на открито във ветровито време. Това е предпоставка за пренасяне на големи разстояния на запалени частици и може да доведе до бързо разпространение на пожара.

В дворовете палете огън само, ако предварително сте обезопасили огнището и сте подготвили подръчни уреди за пожарогасене-съдове с вода и пясък, лопати, тупалки и др.

Не палете огън в близост до стрехите на сградите и под клоните на дърветата.
Никога не оставайте накладения огън без наблюдение!

Забранено е паленето на огън в междублоковите пространства, където са паркирани много автомобили, както и в близост до бензиностанции и газстанции, складове за леснозапалими и горими течности.

Запаленият в сухи треви и стърнища огън лесно може да обхване намиращите се в съседство трайни насаждения, селскостопански сгради, вилни и жилищни постройки, горски масиви.

При първите признаци на пожар в дома, в двора, в полето или в гората, подайте незабавно съобщение на телефон 112

В Наредба № Із-1053/19.04.2011 г. се регламентират правилата и нормите за пожарна безопасност при извършване на дейности в земеделските земи. Изискванията на наредбата са задължителни за всички юридически и физически лица, собственици и ползватели на земеделски земи, както и лица, които преминават и/или осъществяват дейности в близост до тях. В Наредбата изрично се забранява в земеделските земи и извън тях (слогове и крайпътни ивици): паленето на стърнища и други растителни остатъци; използването на открити огнеизточници.

Страхотна0%

Добра0%

Неутрална0%

Лоша0%

Ужасна0%

Stara-Zagora.info

Stara-Zagora.info обхваща широк спектър от теми и събития, които са актуални за града и областта. Това включва местна политика, бизнес, спорт, култура,  развлечения и други. Отразяваме и обществени събития, като фестивали и панаири и други, които представляват интерес за старозагорци. Нашата цел е да предоставим полезна и подходяща информация, която ще помогне на читателите да бъдат информирани и ангажирани с общността си.

© 2024 Стара Загора Инфо - Новини от Стара Загора и региона!
Уеб дизайн от HEXTECH.bg | Част от медийна мрежа HEXMEDIA.bg