На 29 февруари се отбелязва Международният ден на редките болести. Тази година той ще премине под мотото „Всеки има цвят… Ти сподели своя!“. Община Стара Загора, Национален алианс на хората с редки болести, Сдружение на Тарловите пациенти в България-Лечение без Граници, Асоциация „Муковисцидоза“, “Асоциация Булозна Епидермолиза”, “Радея” – индивидуална частна сестринска практика, Сдружение “Самаряни”, Тракийски университет – Стара Загора, “Асоциация на студентите медици – Стара Загора”, Клуб за Бъдеще – Стара Загора, Спасителен клуб за бъдеще – Стара Загора, Тролейбусни и автобусни превози – Стара Загора, Старозагорска Света Митрополия организират редица събития през цялата седмица.
На 29 февруари, от 11:00 часа, в църква “Св. Николай” ще бъде отслужен молебен за здраве на всички хора с редки болести. Веднага след това ще бъде открита пейка с послание, монтирана в градинката на „Пингвините“, а в 11:40 часа – символично в небето ще полетят балони. В 19:00ч. сградата на Община Стара Загора ще бъде осветена в цветовете на редките болести.
В същия ден, пътуващите в градския транспорт могат да получат информация чрез плакат с посланието на Международния ден на редките болести. Организаторите призовават – „Снимайте се и споделяйте! Нека има повече знание за това, че хората с редки болести са около нас и те имат нашата подкрепа!“.
Желаещите могат да си направят профилна снимка с помощта на https://twb.nz/rare-disease-day и да я споделят с #RareDiseaseDay #ДенНаРедкитеБолести #ShareYourColours.
В седмицата 26.02 – 03.03 всеки пациент на “Радея” – амбулатория за сестринска и медицинска помощ, ще ползва 10% отстъпка за поставяне на превръзка.
На 24 февруари в Аулата на Медицински факултет към Тракийски университет бе проведен семинар по редки болести „Диагностика, лечение и рехабилитация на редки болести и психосоциална подкрепа на пациентите с редки заболявания“.
В Европа под „редки болести“ се разбира състояние или заболяване, което се проявява при по-малко от 1 на 2000 души. В Европейския съюз около 30 милиона души страдат от някоя от откритите вече редки болести, а в световен мащаб засегнатите са близо 350 милиона.